Artykuły i wywiady
Wojciech Eichelberger
Charaktery, czerwiec 2003
Magdalena Malejczyk
Z mężczyzną o mężczyznach
Ukazała się trzecia już książka-rozmowa dziennikarki Renaty Dziurdzikowskiej i wybitnego psychoterapeuty Wojciecha Eichelbergera – „Mężczyzna też człowiek”. Jest to cykl rozmów publikowanych na łamach miesięcznika „Zwierciadło” w 2000 roku.
Bohaterami najnowszego tomu rozmów są mężczyźni. Mowa tu o mężczyznach w różnym wieku, o męskich stresach, rozczarowaniach i wątpliwościach, o męskich wzorcach i potrzebach, o problemach wieku dojrzewania, a także starzenia. Wojciech Eichelberger daje również proste rady i wskazówki, jak być dobrym kochankiem, mężem i ojcem.
Szczególnie ważny i bardzo współczesny jest rozdział zatytułowany „Uzurpator”, na początku którego Wojciech Eichelberger mówi: „Od tysiącleci my, mężczyźni, wspinamy się do władzy i bogactwa, do wiedzy i do Boga – po plecach kobiet. Nasza dominacja opiera się na micie kobiecej słabości, niższości i nieczystości. Obalenie tego mitu wydaje się nieuniknione. Jest tylko kwestią czasu, by nasza zbiorowa, męska iluzja przewagi i wyższości, a wraz z nimi nasza władcza uzurpacja zostały ostatecznie skompromitowane”. Autor twierdzi, że mężczyźni przeżywają kryzys w związku z odzyskaną przez kobiety tożsamością. Uciekają w pracę, karierę, pieniądze i wieczną zabawę.
Jak nauczyć się żyć we dwoje w czasach, kiedy kobiety nie godzą się na androcentryzm świata? Co muszą zrobić mężczyźni, by mogli dostosować się do nowych warunków i sytuacji, w których kobiety przejmują władzę? Jak zakończyć odwieczną walkę płci? Renata Dziurdzikowska wprost pyta swojego rozmówcę o aspekty patriarchatu, z którymi sam się zmaga. Wojciech Eichelberger odpowiada z rozbrajającą szczerością, że „mnóstwo tego jest”, na przykład prowadzenie przez żonę jego ukochanej maszyny. No cóż, pewnie wielu mężczyzn powiedziałoby to samo.
Polecam tę książkę nie tylko mężczyznom, ale także nam, kobietom. Może nas ona wiele nauczyć o naszych partnerach, których przecież pragniemy kochać, pragniemy żyć z nimi, a nie obok nich. Wiele kobiet znajdzie tu odpowiedzi na nurtujące je pytania: Dlaczego mężczyźni boją się małżeństwa? Dlaczego, gdy pojawia się dziecko, często uciekają? Czy mężczyzna po rozwodzie to dobry kandydat do trwałego związku? Dlaczego mężczyźni boją się starości? Książka „Mężczyzna też człowiek” na pewno pomoże kobietom zrozumieć swoich partnerów.