Autorzy
- Alicja Albrecht
- Michał Batory
- Grzegorz Brzozowicz
- Bohdan Butenko
- Jean-Claude Carrière
- Paulo Coelho
- Grégoire Delacourt
- Renata Arendt-Dziurdzikowska
- Wojciech Eichelberger
- Khalil Gibran
- Zuzanna Głowacka
- Remigiusz Grzela
- Cathi Hanauer
- Carl Honoré
- Daniel Jones
- William Kamkwamba
- Stephen Kelman
- Aleksandra Kroh
- Camille Laurens
- Simon Leys
- Bryan Mealer
- Rohinton Mistry
- Maria Moneta-Malewska
- Fernando Morais
- Ngo Van Tuong
- Téa Obreht
- Dorota Podlaska
- Vedrana Rudan
- Magdalena Rybak
- Idries Shah
- Saira Shah
- David Sieveking
- Wojciech Szczawiński
- Kim Thúy
- Galsan Tschinag
- Polly Williams
Carl Honoré
Dziennikarz i publicysta, laureat wielu nagród. Urodził się 29 grudnia 1967 roku w Szkocji, ale za swoje rodzinne miasto uważa Edmonton w Kanadzie. Po ukończeniu studiów (historia i italianistyka) na uniwersytecie w Edynburgu pracował z dziećmi ulicy w Brazylii. Pisał na temat Europy i Ameryki Południowej dla „Economist”, „Observer”, „Guardian”, „Miami Herald” „Houston Chronicle”, „Time Magazine” i kanadyjskiej „National Post”. Jest jednym z twórców ruchu Slow i jego rzecznikiem na całym świecie.
„Newsweek” określił Honoré jako „międzynarodowego rzecznika idei czasu wolnego”. W „ABC TV News” nazwano go „nieoficjalnym ojcem chrzestnym narastającej tendencji wyhamowania”. „The Wall Street Journal” okrzyknęła go „długo oczekiwanym rzecznikiem spowolnienia”, a „Huffington Post” – „ojcem chrzestnym ruchu zwolnienia”. Poza częstymi występami w radiu, telewizji i na odczytach w wielu krajach, Honoré prowadzi wykłady na uniwersytetach i bierze udział w dyskusjach publicznych. Mieszka w Londynie z żoną, która jest również publicystką, i dwójką dzieci – w części miasta, dokąd sprowadziło się wiele młodych rodzin, znanej z tego tytułu jako Dolina Pieluchowa (w sobotnie poranki na miejscowym targu tworzą się korki wózków).
Książki
- Zadebiutował tytułem Pochwała powolności, w którym zajął się przymusem pośpiechu i pojawiającą się tendencją wyhamowania tempa życia. Jak napisano w „Financial Times”, stała się ona tym, czym dla komunizmu był Kapitał.
- Jego druga książka Pod presją. Dajmy dzieciom święty spokój! analizuje pozytywne i negatywne aspekty nowoczesnych metod wychowawczych. Książka została przetłumaczona na ponad 30 języków i trafiła na listy bestsellerów w wielu krajach.
- W trzeciej książce Bez pośpiechu. Jak mądrze rozwiązywać problemy i nie zwariować w szybkim świecie rozmawia z fachowcami z całego świata, którzy nie żałują czasu na szukanie najlepszej – chociaż wcale nie najszybszej – drogi do wyjścia z kłopotów. Honoré wyjaśnia, dlaczego w biznesie, polityce, edukacji, opiece zdrowotnej, a także w naszych relacjach z ludźmi warto przeciwstawiać się otaczającej nas kulturze szybkiego fixu i proponuje sposoby pomocne w znajdowaniu bardziej przemyślanych i twórczych rozwiązań, które da się z powodzeniem zastosować w każdej sferze życia.